Щастието не е случайност, а резултат от ежедневните решения. Простите навици, включени в ежедневието ви, могат значително да подобрят благосъстоянието и настроението ви.
Правете по 5 добри дела всеки ден
Правенето на 5 добри дела всеки ден е прост, но мощен начин да направите живота си по-смислен, да подобрите настроението си и да укрепите връзките си с другите. Добротата не е нужно да бъде голяма – дори малките жестове могат да доведат до голяма промяна.
Ето примери за такива добри дела:
усмихнете се и искрено поздравете някого
помогнете на възрастен човек да носи чанти
напишете топло съобщение на приятел или роднина
давайте дрехи или вещи на нуждаещите се
похвала на някого за добре свършена работа
Фокусирайте се върху благодарността
Кристин Неф, доцент по човешко и културно развитие в Тексаския университет в Остин и изследовател на самосъстраданието, предлага да си направите списък с неща, за които сте благодарни, както малки, така и големи. Благодарността е противоотровата срещу стреса. Човек може да се настрои за по-позитивна траектория за деня, ако започне сутринта с благодарност.
Когато се събудите, помислете за нещо, за което сте благодарни.
Усещайте природата всеки ден
Излизайте навън всеки ден и позволете на естествената светлина, звуците, миризмите и обкръжението да намалят стреса и да подобрят настроението ви.
Изследванията показват, че престоят в естествена среда намалява нивата на хормона на стреса кортизол. Дори кратка разходка в парка ви помага да се отпуснете.
Светлината, свежият въздух, зеленината и естествените звуци имат успокояващ ефект. Те стимулират производството на допамин и серотонин – „хормоните на щастието“.
Активният отдих сред природата – ходене, туризъм, плуване – укрепва сърцето, имунитета и подобрява съня.
Преосмисляйте негативните събития, за да откриете позитиви
Лоши неща се случват и ще продължат да се случват. Признайте болката, дискомфорта, гнева и работете усилено, за да промените гледната си точка, като откриете доброто в ежедневните си борби.
Ако се чувствате заседнали в песимистичния си начин на живот, опитайте да промените гледната си точка и да намерите нещо по-неутрално относно провала или болката.
Освободете гнева чрез състрадание
Естествено е да се ядосваш, когато някой те нарани. Но фокусирането върху тези болезнени чувства ни вкарва в емоционално блато и когато се опитваме да ги отблъснем, те само се засилват.
Ако можем да заменим тези негативни емоции със състрадание, можем да развием емпатия, без да отричаме факта, че сте били наранени.
Бъдете себе си във връзка
Потопете се в бъдещето и помислете за идеалния си семеен, романтичен и социален живот.
Вместо да се спирате на минали препятствия или разочарования, съсредоточете се върху това как бъдещето може да бъде по-светло и бъдете креативни.
Изследванията показват, че формулирането на това, което искате, по оптимистичен начин може да ви даде по-голямо чувство за контрол и да ви мотивира да предприемете стъпки към идеалното си бъдеще. Опитайте да правите това упражнение по 15 минути на ден в продължение на две седмици.
Направете си почивка за самосъстрадание
Когато изпитваме трудности или стрес, самокритиката само влошава болката. Опитайте да го замените със самосъстрадание, като използвате това упражнение от изследователката Кристин Неф.
Помислете за трудна или стресираща ситуация в живота си и как тя ви кара да се чувствате. Сега си кажете – това страдание ли е или болка.
Страданието е част от живота и начин да приемеш, че си човек като всички останали и преминаването през тази болезнена ситуация не означава, че нещо не е наред с теб.
Сега сложете ръце на сърцето си и си кажете нещо успокояващо.
Направете дигитален детокс
Опитвайте се да си почивате от устройствата си поне за половин час всеки ден. Или изтрийте приложението, което ви губи времето, като ви изкушава безсмислено да превъртате страници.
Като намаляваме времето, прекарано пред екрана, си връщаме време за наистина смислени дейности, можем да бъдем „присъстващи“ в реалния живот и избягваме желанието да се сравняваме негативно с другите.
Хуморът в живота
Хуморът повишава нивата на невротрансмитерите, които ни карат да се чувстваме добре, и намалява физиологичната реакция на стрес. В продължение на една седмица си създайте навик да отделяте по няколко минути всяка вечер, за да записвате три забавни неща, които сте чули, видели или направили през деня, и да обяснявате защо са били забавни.
В проучването участниците, които са правили това упражнение всяка вечер в продължение на една седмица, са видели как депресията им намалява почти веднага и дори шест месеца по-късно са се чувствали по-щастливи от групата, която не е правила упражнението.