Котките не плачат, не се оплакват и не викат приятелите си. Но това не означава, че те винаги са щастливи. Често дори най-спокойното космато същество страда мълчаливо. Ако не искате да пропуснете сигнала, че домашният ви любимец е тъжен, обърнете внимание на тези знаци.
Спря да си играе с любимите си играчки.
Ако котка, която преди е гонела топка из апартамента, сега се излежава по цял ден, без да е активна, това е тревожен сигнал. Загубата на интерес към играта често е признак на депресия или скука. Особено ако продължи повече от няколко дни.
Промени в апетита
Котките не ядат, когато са стресирани, точно както хората. Ако вашият домашен любимец игнорира храната или, напротив, започне да преяжда, трябва да обърнете внимание. Това може да е или следствие от емоционално прегаряне, или проява на физическо неразположение.
Необичайно поведение в тоалетната
Ако котка внезапно започне да ходи „покрай тоалетната“, това не винаги е знак за протест или заболяване. Ето как едно животно може да демонстрира емоционален дискомфорт или да поиска внимание. Тъгата или тревожността често нарушават навици, установени с години.
Той избягва контакт или, напротив, е прекалено натрапчив.
Някои котки стават затворени, когато са стресирани, други стават прилепчиви. Във всеки случай, това е промяна в поведението. Ако котката ви се крие, не реагира на гласа ви или, напротив, постоянно изисква внимание, това може да е признак на копнеж.
Тиха „тишина“ или прекомерно мяукане
Ако една котка е станала тиха, въпреки че преди е била активна „говореща“, или мяука без причина, това е проява на емоционално състояние. Промените във вокалното поведение са речта на котката, която трябва да чуете навреме.
Много собственици на котки вярват, че когато една котка се разхожда из апартамента и постоянно мяука, това е признак на сексуално желание. Но най-често по този начин животното показва, че е тъжно и му липсва внимание или има нужда от нещо от вас (да го вземете, да му налеете храна, да почистите тоалетната, да си играете). Викът може също да показва болка.
Прекомерно облизване
Ако котката постоянно се облизва без нужда, това не е признак на прекомерна чистота. Ето как животните се опитват да облекчат чувството на тревожност и скука. В тежки случаи животното може да откъсне кичури козина и да ги погълне или агресивно да търси несъществуващи бълхи в козината.
Място за спане
Ако вашият пухкав приятел внезапно започне да търси място за спане сред вашите вещи, в леглото ви, в гардероба, трябва да наблюдавате поведението му. Ако това е необичайно за животното, може да означава, че котката изпитва известна тревожност и се крие на места, където мирише на стопанина си, за да се отпусне.
Деструктивно поведение
Вашата учтива котка внезапно започна ли да събаря саксии с цветя, да драска мебели или да се катери по шкафове? Ако това е необичайно поведение за характера му, тогава животното може да е стресирано. И по този начин не само се опитва да го успокои, но и да привлече вниманието ви.
Какво да направите, ако подозирате, че котката ви е тъжна?
Преди всичко , не наказвайте котката за поведението ѝ. Това може само да влоши състоянието на животното.
Второ , консултирайте се с вашия ветеринарен лекар, но не само относно физическото състояние. Спомнете си дали е имало някакви промени в къщата: преместване, нов член на семейството, отсъствие на собственика, ремонт. Всички тези събития могат да причинят стрес у котката.
Добавете повече взаимодействие , нови зони за игра, обич, общувайте и вземайте по-често, наблюдавайте реакцията.
Придържайте се към стабилен график. Хранете се приблизително по едно и също време и обръщайте внимание.