За мен най-малко вероятно е при такова целево търсене черният леопард да не може да бъде засечен с фотокапани или по-достоверна фотодокументация, заяви пред БНТ ветеринарният лекар д-р Ранко Георгиев.
„За нас всяка новина, свързана с дивите животни, е интересна и е част от нашата работа. Не мога да коментирам теории на конспирацията, фалшиви новини и дали въобще е имало черен леопард в България. Теоретично не е невъзможно. Дори в Европа в най-северната част все още има диви популации на леопарди в Кавказ, както и части в Азия. Но главно живеят в Африка“, обясни той. Лекарят допълни, че не е невъзможно леопардът да оцелее известно време и дори да се адаптира.
По думите му животното може да е избягало от частна колекция.
„В нормалната си среда леопардите са дискретни, трудно е да бъдат уловени, но не е невъзможно. Но в среда, която не е естествена, това е по-малко вероятно. Истината е, че в много от случаите ние не виждаме дивите животни, но те ни виждат. Същото важи и за мечките. Популацията им е сериозна в България, но въпреки това рядко ги виждаме или заснемаме. Но те ни виждат непрекъснато. Това е характерно за по-голямата част от дивите животни“, коментира д-р Георгиев.
„Животните биха нападнали само ако се почувстват пряко застрашени, но това е много малко вероятно да се случи в дивата среда, защото винаги има къде да избягат. Не смятам, че е реалистично да бъде нападнат човек“, допълни той.