Категорията минимална пенсия не трябва да съществува, а да има максимална пенсия. Когато говорим за солидарна система, трябва да има таван на пенсията. Таванът на пенсията ограничава едни огромни пенсии, които получават малък брой хора, които не са осигурявани на доходите, които са декларирали в НОИ – това е декапитализиране на пенсионната система. Това заяви пред БНТ изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов, предаде Актуално.
Той добави, че средната пенсия в България ще е над 1000 лв. Ако гледаме средната пенсия, тя е много над линията на бедност. Един среден пенсионер получава повече от един работещ, посочи Иванов. Хубавото на пенсионната система, по думите му е, че не е социална система, а размерът на пенсията зависи от това кой какъв принос има към пенсионната система. Когато едно лице е работило на минимална заплата и е получавало пари в плик, не може да има високи очаквания за пенсия, изтъкна Добрин Иванов.
Около 300 000 са работещите пенсионери. Добрин Иванов смята, че трябва да се преразгледа и възможностите за ранно пенсиониране. Голяма част от работещите пенсионери са се пенсионирали рано, което означава, че тези хора, след като продължават да работят, условията за ранно пенсиониране трябва да бъдат преразгледани и възрастта – повишена, настоя той.
Добрин Иванов добави още, че най-уязвимата група след смяната на лева с евро ще са именно пенсионерите. Той не смята, че ще възникнат проблеми относно промяната на паричната единица от 1 януари, но ще има известно неудобство, когато има период на двойно обръщение на валутите. Малко са пенсионерите, които държат огромни суми в кеш вкъщи, по мнението на представителя от АИКБ. Дали телефонните измами не показват по-различна картина е друг въпрос.
Бившият социален министър Христина Христова напомни, че от днес всички пенсионери ще получат увеличен размер на пенсиите си с 8.6%. С постановление на Министерски съвет беше прието и минималната пенсия да се увеличи с 8.6%. Със същия процент бе увеличена и социалната пенсия за старост, обясни Христова, пишат от педел.бг.
Христина Христова допълни, че трябва да се гледа какъв е финансовият принос на човека по време на неговия осигурителен период. Трябва да се погрижим за доверието и финансовата стабилност на пенсионната система, призова бившият социален министър. Христина Христова предупреди, че има опасност от намаляване на икономическото развитие, ако няма кой да замести работещите пенсионери.