В съвременния свят, където рафтовете на аптеките и онлайн магазините са препълнени с витаминни комплекси и биологично активни добавки (БАД), жените все по-често се питат: наистина ли тези чудодейни хапчета са толкова необходими за тяхното здраве?
Всички ли жени се нуждаят от хранителни добавки?
„В ежедневната си практика често чувам: „Какви витамини трябва да приемам?“, „Струва ли си да приемам хранителни добавки за женското здраве?“ Моята позиция е проста: в определени ситуации те имат право да съществуват – като добавка, а не като алтернатива на лечението “, подчертава Юлия Николова.
Това мнение, между другото, се споделя и от Министерството на здравеопазването.
Според лекаря е важно да се разбере, че повечето здрави жени, които се хранят балансирано, не се нуждаят от рутинен прием на витаминни добавки . Това се потвърждава по-специално от мета-анализ, публикуван в престижното списание Annals of Internal Medicine през 2013 г.
Кога хранителните добавки са необходимост, а не мода?
Въпреки това, има определени ситуации, в които допълнителните добавки стават жизненоважни, а не просто мода:
Планиране на бременност
Фолиевата киселина е от съществено значение и се препоръчва да се приема поне 3 месеца преди планираното зачеване. Тя играе ключова роля в предотвратяването на вродени дефекти на невралната тръба на плода.
Бременност
По време на бременност, след подходящи изследвания, може да се наложи прием на витамин D, йод и понякога желязо . Самостоятелното предписване на тези добавки обаче е неприемливо – само лекар може да определи необходимостта и дозировката.
Веганство или ограничени диети
Хората, които спазват строги вегански диети или други значително ограничени диети, често изпитват недостиг на витамин B12, желязо и цинк . В тези случаи добавките са от решаващо значение за предотвратяване на състояния на дефицит.
Повишена загуба на коса и хронична умора
Тези симптоми могат да показват дефицит на важни микроелементи. Въпреки това, елиминирането им е възможно само след диагностика , включително изследвания за нивата на феритин (индикатор за железни резерви), витамин D и витамин B12.
ПМС, СПКЯ (синдром на поликистозните яйчници), перименопауза
В някои случаи, ако са предписани от лекар, хранителните добавки със състав, базиран на доказателства, могат значително да подобрят качеството на живот на жените. Такива добавки включват фитоестрогени, мио-инозитол, индол, черен кохош и др.
„Не забравяйте, че има ситуации, когато има противопоказания за прием на хормонални лекарства и тогава лекарят може да препоръча други лекарства, които може да не действат толкова добре, колкото тези, базирани на доказателства, но все пак да имат своята ефективност!“, отбеляза лекарят.