Когато навън е горещо, сладоледът се превръща в истинско спасение! Но за да получите максимално удоволствие и да не навредите на здравето си, си струва да следвате няколко прости правила.
Как да ядем сладолед в горещо време
Не яжте твърде бързо
Това е най-важното правило. Твърде бързото ядене на студен сладолед може да доведе до дразнене на гърлото или така нареченото „студено“ главоболие („мозъчен спазъм“).
Затова не се опитвайте да отхапвате големи парчета и да ги поглъщате за секунди. Оставете сладоледа да се разтопи малко в устата ви, преди да го преглътнете. Това ще му позволи да се затопли до температура, която е по-малко травмираща за тялото.
Вкусът се разкрива по-добре, когато сладоледът леко „къкри“.
Когато за първи път извадите сладолед от фризера, той е много студен (под нула градуса по Целзий). При тази температура вкусовите рецептори на езика ви всъщност стават по-малко чувствителни или както уместно се казва, „замръзват“. Това е като временно изтръпване. Поради това не можете напълно да изпитате пълната гама от вкусове, които се съдържат в сладоледа.
Затова изчакайте 5-10 минути, преди да ядете този сладолед: той ще стане по-мек и по-ароматно вкусен и наистина ще усетите кремообразността, нотките на ванилия, шоколад или горски плодове.
Яжте сладолед сутрин
Подобно на други сладкиши, сладоледът е по-добре да се яде през първата половина на деня, за да може тялото да има време да изгори приетите калории.
Изберете опции с по-ниско съдържание на мазнини
В горещо време е по-добре да изберете млечен сладолед, сорбета или плодови ледове, тъй като те съдържат по-малко мазнини. Плодовите ледове и сорбета също така утоляват добре жаждата, тъй като съдържат много течности и минерали, които се губят чрез потта.
Не яжте твърде много и пийте вода
Сладоледът, особено пломбирът, е доста калоричен и съдържа много мазнини и захар. Прекомерната му консумация може да доведе до чувство на тежест и да увеличи жаждата. Що се отнася до последното, дори при умерена консумация на сладолед, диетолозите съветват да се пие малко обикновена негазирана вода със стайна температура, за да се възстанови водният баланс. Така ще отмиете и останалата захар в устата си, което е полезно за зъбите.
Изберете правилния сладолед
Някои експерти препоръчват да изберете сладолед на млечна основа (сметана или пломбир) пред плодов лед. Плодовият лед обикновено е по-студен и може да бъде по-„агресивен“ за гърлото. Освен това, кремообразният лед се топи по-бавно, което ви дава повече време за консумация.
Сорбетата и плодовите сладоледи обаче съдържат по-малко мазнини, което ги прави отличен избор за тези, които следят фигурата си.
Между другото, диетолозите силно препоръчват да не се яде сладолед, който е започнал да се топи и е замръзнал отново , защото такъв деликатес може да съдържа бактерии и да причини разстроен стомах.