В началото на всяка романтична връзка има неизказан кодекс на поведение, който и двете страни са склонни да следват интуитивно. Изследванията показват, че личните очаквания и културните норми оформят начина, по който се развиват връзките между хората.
Жените са по-склонни да вярват, че мъж, който е сериозно заинтересован само от една партньорка, е по-малко вероятно да разбие сърцето ѝ, отколкото такъв, който „дръжи няколко варианта в резерв“. Те ценят лоялността и стабилността : разбирането, че чувствата им няма да бъдат напразни и че инвестираното време няма да свърши с внезапно „съжалявам, промених си решението“.
Но дори и даден човек да изглежда „този, който е подходящ“, пришпорването на мъж, който не е готов да предприеме сериозни стъпки, е като да пуснете птица от клетка, без да я научите да лети. Това ще навреди както на него, така и на вас. Ако все пак искате той да направи избор във ваша полза, опитайте три доказани подхода.
1. Фокус върху споделените ценности
Противоположностите може да се привличат, но само в малки неща. Що се отнася до основни неща като начин на живот, семейни възгледи, цели и приоритети, е по-добре да имате общ език.
Ако мечтаете за тихи вечери сред природата, а той обича шумни партита в клубове – рано или късно това ще се превърне в източник на недоразумения. По-добре е да обсъдите подобни различия в началото, отколкото да се надявате, че „всичко ще се оправи някак си“.
Според проучване от 2016 г., ценностите, а не външните привличания или хобита , са тези, които се превръщат в основата на стабилни и надеждни взаимоотношения.
2. Прекарвайте качествено време заедно
Ако се виждате по-малко от три пъти седмично , може би връзката ви не е на нивото, на което бихте искали да бъде. Когато човек е истински заинтересован, той намира време, въпреки че е зает. А ако не го прави, най-вероятно приоритетите не са във ваша полза.
Отделянето на време един за друг, особено в началото, е ключът към създаването на емоционална близост , доверие и чувство за „ние“.
3. Бъдете ясни относно границите и желанията си.
Фразата: „ Предпочитам да не влизам в интимни връзки, докато не почувствам силна емоционална връзка “ звучи много по-ясно и по-меко от: „ Не искам интимност без печат в паспорта си “.
В първия случай не оказвате натиск, а по-скоро очертавате лични граници и насоки . Това създава карта: нещо сериозно може да се изгради с вас, но без да се подвеждат очакванията. Честността по този въпрос не само ще отблъсне онези, които не са сериозни, но и ще ви помогне да разберете по-добре мотивите на партньора си.