С настъпването на лятото много хора се стремят да получат красив златист тен, защото той се свързва със здраве, релаксация и привлекателност. Наистина ли обаче слънчевите бани са полезни?
Какво прави слънцето с кожата ни?
Съвременната медицина и дерматология имат ясен отговор на това: неконтролираното и прекомерно излагане на слънчева светлина може да причини значителна вреда на здравето ви . Въпреки че слънцето има своите ползи, тези ползи много лесно се компенсират от рисковете, ако не се спазват правилата за безопасност.
Основните рискове от прекомерното тен
За съжаление, желанието за получаване на „красив“ тен често надвишава потенциалните опасности. Прекомерната инсолация (излагане на слънчева светлина) носи значителни рискове за здравето. Това е най-сериозната и най-плашеща последица от прекомерното почерняване, защото ултравиолетовата (UV) радиация уврежда ДНК-то на кожните клетки, което може да доведе до развитието на различни форми на рак на кожата, включително базалноклетъчен карцином, плоскоклетъчен карцином и опасна форма – меланом, който бързо метастазира и може да бъде фатален.
Рискът от меланом се увеличава значително при хора, които са претърпели тежко слънчево изгаряне, особено в детска и юношеска възраст, и при тези , които имат много бенки.
UV лъчите също разрушават колагена и еластина , влакната, които са отговорни за еластичността и стегнатостта на кожата. Това води до преждевременно стареене на кожата (фотостареене), бръчки, пигментни петна, сухота и загуба на тонус на кожата, което я прави да изглежда по-стара.
Тенът е по същество увреждане на кожата . Слънчевото изгаряне е остра реакция на кожата към прекомерна UV радиация, причиняваща зачервяване, болка, подуване и понякога мехури. Всяко слънчево изгаряне увеличава риска от развитие на рак на кожата в бъдеще.
Освен това, UV лъчите могат да причинят увреждане на роговицата, лещата (което води до катаракта) и ретината , увеличавайки риска от развитие на дегенеративни очни заболявания.
Ето защо е важно да носите слънчеви очила. Прекомерното излагане на UV лъчи може временно да потисне имунната система, правейки тялото по-уязвимо към инфекции и вируси.
Излагането на слънце може също да доведе до дехидратация, което се отразява на цялостното благосъстояние и функционирането на всички системи.
Как да останем на слънце безопасно?
Няма нужда да избягвате слънцето напълно, защото то е част от живота ни. Важно е обаче да се научите как да бъдете на него безопасно. Избягвайте пиковото слънце, което е между 10:00 и 16:00 часа, през това време е по-добре да стоите на сянка или на закрито.
Винаги използвайте слънцезащитен крем: нанасяйте такъв с SPF поне 30 (и за предпочитане 50+) 20-30 минути преди да излезете навън и нанасяйте отново на всеки 2 часа или по-често, ако се потите или плувате.
Носете защитно облекло, като например шапки с широка периферия, ризи с дълги ръкави и панталони, изработени от леки материи, които могат да осигурят ефективна защита. Използвайте слънчеви очила с етикет „UV400“ или „100% UV защита“.
Не разчитайте на „базов тен“ , защото всяка промяна в цвета на кожата след излагане на слънце е доказателство за увреждане. Проверявайте кожата си редовно: сами преглеждайте бенките си и посетете дерматолог, ако забележите някакви промени.