През есенно-зимния период много хора мислят как най-добре да поддържат здравето и да укрепят имунната система. Балансираната диета, упражненията и приемът на витамини могат да играят важна роля в защитата на тялото от сезонни заболявания. Въпреки това има храни и напитки, които могат да отслабят имунната система и е най-добре да ги ограничите.
Прочетете какво точно трябва да изключите от диетата си в нашия материал днес.
Какво е полезно за укрепване на тялото?
Имунната система е като мантия, която предпазва тялото ви от инфекции. Има нужда от подкрепа, за да функционира добре. Въпреки че не можете да контролирате всичко, можете да направите някои промени в диетата и начина си на живот, които ще подобрят вашето естествено
Въпреки че никоя конкретна храна или добавка не гарантира, че никога няма да се разболеете, вашата диета може да играе важна роля в поддържането на имунната ви система за предотвратяване на инфекции.
Диета, богата на фибри и здравословни мазнини, както и ключови хранителни вещества (като витамини A, E, C, D, цинк и желязо), може да подпомогне имунната система.
В допълнение към правилно балансираната диета трябва да обърнете внимание на други имуностимулиращи елементи. Сред тях:
достатъчно количество сън,
умерена физическа активност,
поддържане на хидратацията на тялото,
храна с пробиотици,
борба със стреса,
7 храни, които могат да отслабят имунната ви система
Бърза храна
Бързото хранене е свързано с много негативни ефекти върху здравето. Прекалено честото ядене на тази храна също може да повлияе негативно на имунната ви система.
Ако вашата диета е с високо съдържание на тези храни и силно преработени храни, това може да доведе до възпаление, да увеличи чревната пропускливост и да причини бактериален дисбаланс в червата, което в крайна сметка може да повлияе отрицателно на вашето имунно здраве. Ограничете такива продукти до минимум.
Солени закуски и ястия
Диета с високо съдържание на сол може да причини възпаление на тъканите и да увеличи риска от автоимунни заболявания. Следователно солените храни (напр. чипс, бързо хранене, замразени ястия) могат да отслабят имунния отговор на организма.
Солта може да потисне нормалната имунна функция, да промени чревните бактерии, да потисне противовъзпалителния отговор и да насърчи производството на имунни клетки, което води до автоимунни заболявания.
Прекомерният прием на сол също влошава съществуващи автоимунни заболявания като болестта на Crohn, ревматоиден артрит, лупус и улцерозен колит. Поради това се препоръчва да се намали консумацията на трапезна сол и храни с високо съдържание на сол, които могат да имат благоприятен ефект върху функционирането на имунната система.
Алкохол
Алкохолът може да повлияе на разнообразието от здрави бактерии в червата и да допринесе за намаляване на функционалността на чревната бариера, което означава, че патогените могат да преминат през нея.
Прекомерната консумация на алкохол също може да попречи на способността на имунната система да се адаптира и може да попречи на добрия сън, който е важен за правилното функциониране на имунната система.
Сладкиши и подсладени напитки
Диета с високо съдържание на захар увеличава риска от няколко хронични заболявания (включително коронарна болест на сърцето и диабет тип 2) и ограничава способността на имунната система да се бори с болестта. Освен това е доказано, че високата кръвна захар може да наруши функционирането на чревната бариера и да наруши баланса на чревните бактерии, което може да промени имунния отговор и да увеличи податливостта към инфекции.
Ограничаването на приема на храни и напитки с високо съдържание на захар (торти, сладолед, сладкиши и подсладени напитки) може да подобри цялостното ви здраве и да подобри имунната ви система.
Пържена храна
Пържените храни са богати на група молекули, наречени крайни продукти на напреднало гликиране (AGE). AGE се образуват, когато захарите реагират с протеини или мазнини по време на готвене на висока температура (като пържене). Ако техните нива в тялото са твърде високи, AGE могат да насърчат възпаление и увреждане на клетките.
Диета с високо съдържание на AGEs може да повиши чувствителността към заболявания и риска от заболявания като метаболитен синдром, някои видове рак и сърдечни заболявания. Приемът на AGE може да бъде ограничен чрез намаляване на количеството пържени картофи, чипс или пържено месо (напр. пиле, бекон, риба).
Обработено и пържено месо
Преработените и овъглени меса са богати на AGEs (крайни продукти на напреднало гликиране). Най-високото му съдържание може да се намери в пържен бекон, печени пилешки бутчета с кожа или пържола на скара, наред с други храни.
Преработеното месо също съдържа наситени мазнини. Някои проучвания показват, че диета с високо съдържание на наситени мазнини и ниско съдържание на ненаситени мазнини може да допринесе за намаляване на имунитета. В допълнение, високата консумация на преработени и овъглени меса се свързва с различни заболявания, включително рак на дебелото черво.
Храни, богати на омега-6 мазнини
Тялото се нуждае както от омега-6, така и от омега-3 мазнини, за да функционира правилно. Западните диети обаче са с високо съдържание на омега-6 мазнини и ниско съдържание на омега-3 мазнини. Именно този дисбаланс е свързан с повишен риск от заболяване и, вероятно, неизправности на имунната система. Въпреки това са необходими повече изследвания, за да се разбере сложната връзка между омега-6 и омега-3 мазнини.
Учените препоръчват да се поддържа здравословен баланс между тях, който трябва да варира от 1:1 до 4:1. Това означава да ядете повече храни, богати на омега-3 мастни киселини (включително сьомга, орехи, семена от чиа) и по-малко храни, богати на омега-6 мастни киселини (като масло от канола, слънчогледово масло, царевично масло и соево масло).