Кучетата ни утешават, когато сме тъжни или стресирани, но в процеса те могат да поемат част от нашия стрес. Ето какво е важно да знаете.
Експертът по поведението на кучетата и докторант по клинична ветеринарна наука в университета в Бристъл, Зоуи Пар-Кортес, коментира нови изследвания по темата и предлага някои практически съвети.
Ако сте забелязали, че кучето ви е особено чувствително към емоциите ви, когато се чувствате потиснати, може би сте се чудили: Могат ли кучетата да усещат стрес?
Отговорът е „да“.
Многобройни проучвания показват, че кучетата са способни да усетят хормона на стреса кортизол, но не е ясно дали това действително влияе на емоционалното им състояние. Скорошно проучване, публикувано в Scientific Reports, може да хвърли светлина върху това как миризмата на човешки стрес влияе на поведението на кучетата.
„Вярвам, че това е първото проучване, което показва, че миризмата на човешки стрес влияе на емоционалното състояние на кучетата, по-специално на техния оптимизъм или песимизъм при вземане на несигурни решения“, казва ветеринарният лекар Зоуи Пар-Кортес, водещ автор на изследването.
Как изследователите са определили дали кучетата могат да усетят човешкия стрес?
За да отговоря на въпроса „Могат ли кучетата да усещат миризмата на стрес?“ Д-р Пар-Кортес и нейният екип обучиха 18 кучета да различават купички със и без храна.
Те записали колко бързо кучетата се приближили до трета купа, която съдържала проби от човешки дъх и пот. Хората или са изпълнявали стресиращи задачи, като например публично говорене и тестове по математика, или са се занимавали с релаксиращи дейности, като например слушане на успокояваща музика.
След това изследователите дали на кучетата тест за когнитивно пристрастие, за да оценят как емоциите им влияят на възприятието им за тези миризми. Д-р Пар-Кортес сравнява този етап с въпроса „Чашата наполовина пълна ли е или наполовина празна?“. експеримент. „Ако покажете на някого чаша, която е наполовина пълна, възприятието му за нея ще зависи от настроението или мирогледа му“, обяснява тя.
Вместо чаши, в експеримента са използвани купички с храна. Ако кучетата бързо се приближаваха до купата, това означаваше, че са в оптимистично настроение. Когато обаче усетиха миризма на стрес, реакцията им се промени . Кучетата по-рядко се приближаваха до купата с храна.
Как човешкият стрес може да повлияе на кучето?
Проучването установи, че след като кучетата усещат миризма на човешки стрес, те проявяват по-песимистично поведение. „Те стават по-малко склонни да поемат рискове, което е свързано с негативни емоции“, добавя Пар-Кортес. Невъзможно е обаче да се определи точно дали става въпрос за тъга, стрес или страх.
Как да разпознаем признаците на стрес при куче?
За да разберете дали кучето ви е стресирано от вашето настроение, е важно да обърнете внимание на поведението му.
Типичните признаци на стрес при кучетата включват изражение „китово око“ (където се виждат бялата част на очите) , облизване на устни, прозяване, отместване на поглед, прибиране на опашката и защипване на ушите. Понякога кучетата започват да си облизват лапите, когато са стресирани.
Ако кучето ви изглежда стресирано, поемете дълбоко въздух и се опитайте да намалите собствения си стрес, преди да продължите да общувате с него.
Колко дълго кучетата могат да се чувстват стресирани?
Проучването не е тествало колко дълго кучетата са били изложени на човешки стрес. То показа само, че краткосрочното излагане на миризма на стрес променя поведението на кучетата.
Всяко куче подуши буркан, съдържащ миризмата на стрес, в продължение на 20 секунди, преди да бъде пуснато в стая с три купички. „Знаем, че това краткосрочно излагане е било достатъчно, за да повлияе на реакцията им“, казва Пар-Кортес. Въпреки това, все още няма точна информация за продължителността на ефекта.
Как да помогнете на кучето си да се справи със стреса?
Д-р Пар-Кортез препоръчва няколко начина за намаляване на стреса при кучетата: използвайте само позитивни методи за обучение, избягвайте наказания и дресирайте кучетата в спокойна среда.
Тя също така посочва, че изследването е напомняне за важността на взаимните емоции между хората и кучетата. Можем да повлияем на настроението им, точно както те влияят на нашето.
За да намалите стреса, можете да прекарвате време с кучето си: да го разхождате, да играете, да избирате играчки или лакомства заедно.
Кучетата усещат ли други емоции?
Кучетата могат да усещат не само стрес, но и други емоции, като гняв, щастие и страх.
Поведението им се променя в зависимост от тези сигнали. Изследванията показват, че кучетата реагират на човешки плач, когато са стресирани. Емпатията също играе роля.
Д-р Пар-Кортез планира да разшири изследванията си и евентуално да тества как щастливите или релаксиращи аромати могат да повлияят на настроението на кучетата.
Кучетата имат невероятна емоционална интелигентност, която им позволява да усещат нашите чувства. Важно е да разберем и оценим това и да се съсредоточим върху положителните взаимодействия с нашите домашни любимци.