Суеверията и поличбите не са само стари приказки. Те са дълбоко вкоренени в нашата култура и психика, дори и да не винаги го признаваме. Но всеки знак има своя история на произход, която повечето хора не знаят.
Защо вярваме в поличби?
Въпреки вярата ни в науката и логиката, суеверията все още играят важна роля в живота ни.
Според проучване, проведено от Ifop, почти 60% от французите признават, че са суеверни, а 20% вярват в призраци. В Италия 26% от населението вярва в дявола, докато в САЩ тази цифра достига 60%, според Gallup.
Суеверията, казват учените, могат да бъдат форма на защита, давайки ни илюзията за контрол над непредвидими събития. Те ни помагат да се чувстваме по-сигурни, като установяват причинно-следствени връзки и правят света по-малко страшен.
Откъде идват най-популярните знаци?
Номер 13
Числото 13 има противоречиво значение. За едни е число на късмет, за други – лош късмет. Трискайдекафобията, както се нарича страхът от числото 13, има дълбоки исторически корени. В християнската култура 13 се свързва с Тайната вечеря и предателството на Юда.
Днес виждаме следи от това суеверие навсякъде: липсата на 13-ти етаж в сградите, изход 13 на летищата и номера на стаите в хотелите.
Числото „13“ се счита за източник на дисбаланс, тъй като идва след 12, което символизира осъзнаването: 12 месеца, 12 съзвездия, денят се състои от 12 часа, нощта – същото. Следователно 13 се смята за символ на фатален упадък към хаоса.
черна котка
В черните котки няма нищо зловещо, но през Средновековието са ги свързвали с вещици. Това доведе до масовото унищожаване на черни котки, което по ирония на съдбата допринесе за разпространението на чумата поради увеличаването на популацията на плъхове. Оттогава се смята, че черните котки носят лош късмет.
Различните култури имат различни вярвания за черните котки. Във Великобритания, ако черна котка се приближи, това е добър знак, но ако си тръгне, това е лош знак. В Германия е обратното: лоша поличба е, ако котка пресича пътя отдясно наляво, и добра поличба, ако пресича отляво надясно. А в Шотландия казват, че ако черна котка се разхожда по верандата, собственикът на къщата ще просперира.
Древните египтяни, които отдавна са уважавали котките, са почитали черните котки по специален начин, тъй като този цвят на козината се свързва с цвета на тинята, която се отлага по време на наводненията на Нил, правейки почвата плодородна.
Счупено огледало
Огледалата винаги са били свързвани със свръхестественото. Защото това е огледалото, което отразява нашия образ наобратно и като че ли е в състояние да покаже истинската същност на човека, неговата душа или дори да отвори портал към друго измерение.
Счупеното огледало се счита за лоша поличба, тъй като може да „затвори“ духа на починал човек. Римляните вярвали, че душата и тялото се прераждат на всеки седем години, така че счупеното огледало носело лош късмет за същия период от време.
Най-простото обяснение на знака за счупено огледало: ако нечий образ е унищожен, тогава физическо лице също може да пострада.
В Европа има широко разпространено вярване, че по време на панихида духът на починал човек остава в капан в стъклото на огледалото. Счупването на огледалото ще освободи духа. Ето защо има обичай след смъртта на човек да се покриват огледала в къщата.
Е, също така – огледалата някога са били много скъпи, така че са били погрижени за тях, за да се избегнат финансови загуби. Инсталирането на нов, за да замени счупения, беше невероятно скъпо и само богатите хора можеха да си го позволят.
Разсипана сол
Който разсипе сол, ще получи седем години нещастие. Но защо сол и защо седем години? Солта била ценна стока и загубата й се смятала за лоша поличба. За да се избегне нещастие, човек трябваше да вземе три щипки сол и да ги хвърли през лявото си рамо.
Минете под стълбите
Стълбището може да прилича на кръста, на който е бил разпнат Исус, или на бесилка. Ходенето под стълба се счита за нещастие, защото може да предизвика неприятни асоциации, тъй като кръстът от едната страна показва възкресение, от друга – причинява страдание и смърт.
Има и друго обяснение: теорията за геометрично-сакралната природа е, че стълбата, облегната на стената, образува триъгълник, символ на Светата Троица (Отец, Син и Свети Дух), и затова ходенето под този триъгълник се смятало за богохулство.