Краставиците са много влаголюбива култура, която реагира чувствително на най-малката липса на вода. За да получите сочни краставици, трябва да вземете предвид не само честотата, но и обема, времето на деня и температурата на водата.
Колко често да поливаме краставици
Честотата на поливане зависи от времето, вида на почвата, възрастта на растенията и мястото на отглеждане. Средно, в спокойни летни дни е достатъчно да се поливат краставиците 2-3 пъти седмично.
По време на активен цъфтеж и плододаване растенията консумират много повече влага. Ако листата са загубили тургор (увиснали), това е сигнал, че растението няма достатъчно вода. Младите краставици се нуждаят от по-рядко поливане от възрастните плодоносни храсти.
Поливане в горещо и сухо време
В горещите юлски дни краставиците се нуждаят от ежедневно, а понякога дори двойно поливане – сутрин и вечер. Един възрастен храст може да губи до 2-3 литра вода на ден през листата. През нощта изпарението намалява, но не спира напълно.
Ако не осигурите достатъчно влага, растението ще започне да увяхва и да изхвърля яйчника си. При суша е важно да не се допуска почвата да изсъхне дори за един ден.
Поливане в хладно и дъждовно време
Когато температурата на въздуха падне и почвата остане влажна от дъжда, поливането трябва да се спре. Излишната вода при ниски температури води до гниене на корените и болести.
В открита земя поливането се спира веднага, в оранжерия – няколко дни след застудяването. При температури под 18 °C кореновата система на краставиците почти не абсорбира влага. Застоялата вода е също толкова опасна, колкото и липсата ѝ.
Как да поливаме правилно
Количеството вода на храст зависи от структурата на почвата – на леки почви е по-добре да се полива по-често, но по-рядко. На пясъци са достатъчни 3-4 литра на храст, на глини – до 8 литра.
Ако поливате повърхностно, влагата не достига до корените и създава кора върху почвата. По-добре е да поливате по-рядко, но дълбоко – по този начин корените ще растат по-дълбоко и ще се укрепят. Не поливайте отгоре по листата – това увеличава риска от болести.
Най-доброто време за поливане
Краставиците трябва да се поливат сутрин преди 9 часа или вечер след 18:00 часа. В горещо време е по-добре да изберете сутринта, за да има растението запас от влага за деня. Не си струва да се полива през деня – капки по листата под палещото слънце причиняват изгаряния.
Вечер, ако няма висока влажност, също е приемливо да се полива, но растенията трябва да имат време да изсъхнат преди нощта. Колкото по-стабилен е графикът за поливане, толкова по-добре за краставиците.
Температура на водата
Краставиците са много чувствителни към температурата на водата – поливането от кладенец или сондаж може да причини стрес. Най-добре е да се използва вода с температура 20 °C и по-висока. В идеалния случай – отстояла се вода от бъчва, загрята от слънцето.
Студената вода забавя развитието, причинява пожълтяване на листата и може да причини болести. Винаги проверявайте водата преди поливане – краставиците не прощават студ.