Той отдавна е трябвало да е в миналото, но пише, обажда се или „случайно“ се появява отново. Ако бившият ви партньор внезапно заяви за себе си, това може да не е романтичен жест, а сценарий, водещ до емоционален капан.
Звучи ли ви познато? Вече сте преживели раздяла. Преминали сте през етапите на болка, гняв, отчаяние. Научили сте се да живеете без него или нея. И тогава – обаждане, съобщение, неочаквана среща, „просто исках да видя как си“.
Има много причини за подобно завръщане, но най-често не е защото бившите партньори внезапно са осъзнали какво са загубили. А подобно завръщане може да ви струва много пропилени нерви, време, емоции и лично спокойствие.
Защо се връщат?
На човек му липсват комфортът и стабилността, които е имал във връзката.
Възникнаха трудности на личния фронт – и вие сте доказан вариант
Носталгията по „най-хубавите моменти“ е притъпила спомена за кавги и причини за раздяла
Страх от това да бъдеш сам
Емоционална манипулация – желанието да ви контролират или да ви държат в неизвестност
Хората си тръгват, защото са сигурни, че ще намерят нещо „по-добро“. Но реалността не отговаря на очакванията и те помнят „надеждния тил“. Не се заблуждавайте, защото тук не става въпрос за чувства, а за удобство.
Понякога бившите просто те тестват „за свобода“. Казват, че просто са искали да знаят как си, казват, че са мечтали за теб. Ако си отговорил на такова съобщение или обаждане, си започнал да казваш нещо – куката е проработила.
Завръщанията често се случват не когато нещо се е променило в човек, а когато му е скучно. Няма нови приключения – те търсят тези, с които са се забавлявали. Понякога се връщат не при теб, а при отражението си в очите ти. Искат да им простиш и да ги увериш, че не са чак толкова лоши хора. Но защо ти е нужно това?.
Как да разберете, че сте въвлечен в капан
Започваш да оправдаваш поведението на човека.
Криеш завръщането си от любимите си хора
Той моли да не задаваш въпроси, а да „дадеш още един шанс“ и ти си добре с това.
Тялото ви дава сигнали – тревожност, безсъние, объркване, гняв
Обещани са ви промени, но няма конкретика.
Какво да правите, когато бившият ви се върне
Според експерти, първото нещо, което трябва да направите, е да се запитате – „защо ми е нужно всичко това?“.
Помислете какво се е променило след раздялата, изпитвате ли положителни емоции от възобновяването на тази комуникация, наистина ли все още съществуват дълбоки чувства между вас.
Как да се спрат подобни връщания
Ясно посочете границите си – спокойно, но твърдо
Да не играеш „хайде просто да си поговорим“ е капан
Блокирането в социалните мрежи и месинджърите не е слабост, а грижа за себе си.
Да си спомним защо връзката е приключила – без да си измисляме неща
Не се оправдавайте за другите, помислете за своите нужди.
Не сте задължени да отговаряте на съобщения, да слушате обяснения, да се съгласявате за среща или да вдигате телефона. „Не“ е валиден отговор, ако този човек ви е наранил или ви наранява.
Можете да отговорите така: „Благодаря, че писахте, но не виждам смисъл да подновяваме връзката“, „Сега съм на различен етап от живота си. Довиждане“, „Всичко, което се случи между нас, свърши, не искам да се връщам назад.“ Мълчанието в отговор също е отговор.
Завръщането на бивши партньори не е необичайно. Но вторият шанс не винаги е повторение на същата травма. И не всички „завръщания“ си струва да бъдат приети. Понякога истинското порастване е да се откажеш и да се научиш да не отваряш тези врати отново.
Когато бивш партньор се завърне, не винаги става въпрос за любов. По-често става въпрос за нерешени негови (нейни) проблеми. И вашата задача е да не си позволите да се потопите отново в мястото, където някога сте загубили спокойствието си.