За да намалят гърбица, да изправят носната преграда или да направят носа по-хармоничен с чертите на лицето – ето защо хиляди украинци се подлагат на ринопластика всяка година. Но това не е просто прищявка, а сложна хирургична процедура с период на възстановяване, ограничения и реалистични очаквания.
Ринопластиката единственият изход ли е?
Без значение какви рекламирани техники за масаж на носа използвате, те няма да променят структурата на костите или хрущялите.
Само ринопластиката може да направи носа по-малък или по-тесен, да премахне гърбицата или да изправи носната преграда, за да подобри дишането.
Често пациентите казват, че са опитали всичко, преди да се запишат за консултация. И това е разбираемо. Ринопластиката е сложна операция, за която не е лесно да се реши. Освен това всеки човек има уникална структура на носа и хирургът трябва да вземе предвид всички аспекти, така че пациентът да хареса резултата.
Той добави, че периодът на рехабилитация също не е много комфортен, свързан с различни забрани и ограничения. Но ако пациентът разбира защо му е необходима ринопластика, подготовката за операцията и възстановяването протичат без проблеми.
Какво трябва да знаете за ринопластиката
Ринопластиката се търси най-вече от пациенти на възраст от 18 до 30 години, но ако има медицински показания, тази възраст може да бъде намалена до 16 години.
Според статистиката, повече от 40% от операциите са функционални (подобряване на дишането), останалите са естетически.
Най-често хората се стремят да намалят гърбицата и да коригират върха на носа. Според международната статистика 90% от пациентите са доволни от резултатите от ринопластиката и само 10% търсят повторна операция.
Как да се подготвим за операция
Желанието да промените външния си вид с ринопластика не е достатъчно. Преди хирургът да даде зелена светлина за операцията, пациентът трябва да премине медицински преглед. Човекът трябва да е физически здрав и психологически готов за промяна.
Две седмици преди операцията забраняваме на пациентите да пушат и да пият алкохол. Обясняваме, че тази забрана ще продължи още месец след операцията. За някои това е причина да се замислят дали ще могат да живеят няколко седмици в такъв режим. Що се отнася до други табута преди операцията, това са лекарствата за разреждане на кръвта. Те също са забранени. Но най-важният момент, според мен, е психологически.
Хирургът трябва да разбере дали възможностите му отговарят на очакванията на пациента. Ето защо винаги правим визуализация – 3D модел на носа на пациента след операцията. Това намалява риска от разочарование, тъй като разговорът се основава на визуален пример.
Човек вижда как ще изглежда носът му. Това е много важен момент, защото целта на нашата работа е да направим човек щастлив, а не разстроен.
Как протича периодът на рехабилитация?
След ринопластика пациентът остава в клиниката за една нощ: лекарите трябва да следят състоянието му след операцията.
На следващия ден, ако всичко е наред, пациентът се прибира вкъщи. Същевременно получава препоръки от хирурга как да се грижи за носа си.
Основният съвет е да избягвате нараняване на носа си. Особено през първите месеци след ринопластика.
През този период костната част е толкова уязвима, че дори дете, което случайно я закачи с ръка, може да я измести. За да се намалят рисковете, носът на пациента се държи на място със специални фиксатори – стикери и термопластична шина – през първите 10 дни.
Пациентите признават, че най-трудното през този период е да спят на висока възглавница, така че главата да е повдигната с 30-40 градуса. Това, отново, е необходимо, за да не се изместят носните кости. Препоръчвам също да закупите възглавница за пътуване със самолет – тя ви позволява да заемате по-удобни пози за сън.
Друг неприятен момент – през първите два месеца не можете да правите механично почистване на носа. Пушенето и алкохолът са забранени. Пушенето води до тъканна хипоксия и може да причини съдов спазъм.
Алкохолът задържа течности в тялото и има отрицателен ефект върху периферното кръвообращение. Бирата е най-добрата за задържане на течности в тялото. Затова, ако не сте могли да устоите да изпиете чаша, очаквайте подуване на носа, което ще отнеме много време, за да отшуми и ще забави процеса на възстановяване.
Какво те очаква по-нататък?
През първия месец след операцията отокът намалява с 30-50%, но пълният процес на възстановяване продължава 12 месеца. Едно от важните задължения на пациента през този период е да се явява навреме на хирурга за планирани прегледи.
Това е необходимо, за да може хирургът да забележи подуване, неравномерно заздравяване или образуване на белегова тъкан. Необходимо е да се види как диша пациентът, дали формата на носа е оформена правилно. Това, което изглежда нормално за пациента, всъщност може да изисква корекция. Първия преглед провеждаме 3-5 дни след операцията.
При първия преглед безболезнено се отстраняват шините-фиксатори – специални тръбички, които се поставят, за да може човек да диша свободно, а носът да запази новата си форма.
Второто планирано посещение е след 10-12 дни. След това махваме шината. Но трябва да се разхождате с лентите още малко: те добре предотвратяват образуването на белези. За щастие, могат да се свалят и сменят периодично.
Третият планиран преглед се провежда след месец. Този път лекарите премахват лентите и на пациента е позволено да се гримира. Следващите планирани прегледи са след три месеца и шест месеца.
Прегледът след 6 месеца е много важен, защото отокът спада от носа и мога да докосна костите с ръце, за да разбера как са се установили. След този преглед става ясно дали пациентът се нуждае от допълнителна корекция. Ако не е необходима корекция, се срещаме с пациента след още три месеца. Окончателният преглед се провежда на 12 месеца.