Не пренебрегвайте малките неща, които правите, които развалят връзката ви.
Постоянно чуваме за храни и химикали, които мълчаливо увреждат здравето ни. Въпреки че не чуваме за тях толкова често, има еднакво опасни заплахи за нашите взаимоотношения. Колкото по-рано идентифицирате някое от тези пет неща във вашата връзка, толкова по-голям е шансът да я спасите.
Ето пет незначителни поведенчески фактора, които според психолозите водят до ранен развод:
1. Критикувате партньора си повече, отколкото изразявате признателност.
Помислете за момент как сте се почувствали, когато вашият партньор, родител, приятел или шеф си е създал навика да се вманиачава върху всички неща, които не правите, вместо да оценявате всички положителни и обмислени стъпки и усилия, които предприемате. Ужасно е, нали?
2. Вкопчвате се в грешките, които вашият партньор е направил в миналото, дори ако той се опитва всячески да не ги повтаря.
Едно е, когато любимият човек продължава да прави същата неуважителна грешка отново и отново. Ако обаче след искреното извинение няма искрени и последователни стъпки към промяна, моля, махнете ръцете си от колелото на негодуванието, което само ще ви завлече и двамата в канавката.
Когато обвинявате партньора си за миналите му грешки и не оценявате усилията му да се развиват, вие го наказвате несправедливо и може да поставите връзката ви в крах.
3. Вие или партньорът ви показвате признаци на депресия, но не търсите помощ.
Не бихме се замислили дали да отидем в спешното отделение със счупена ръка и въпреки това, тъй като много от симптомите на депресия са невидими – затруднено заспиване, липса на енергия, тъга, чувство на безполезност/безнадеждност и гняв – ние пренебрегваме ги игнорирайте и/или ги отречете.
Стресът на работното място, загубата на работа или любим човек, болестта и миналите травми могат да имат голямо влияние. Не се заблуждавайте. Нелекуваната депресия изкривява възприятията ни, чувството ни за надежда и възможности и ни кара да действаме и реагираме по начини, които могат да бъдат дълбоко разрушителни.
4. Ставате отбранителни и упорити, когато партньорът ви отправи градивна критика.
Ако пространството не е изпълнено с огледала, може да видите всички, освен себе си, когато влезете в стаята. Когато партньорът ви посочи нещо, което ви дразни или наранява, обикновено ли го приемате на сериозно или реагирате като дете в детска градина? Откривате се, че казвате неща като: „Е, и ти правиш това!“ или „Не, не говоря!“ Ако да, спри го.
Вместо това поемете дълбоко въздух, помислете дали има истина в някой аспект от това, което партньорът ви казва, и поемете отговорност.
5. Очаквате съвършенство от партньора си, вместо да помните, че всички сме напълно несъвършени.
Научете се да избирате битките си мъдро. Не можем да получим всичко от един човек, както и той не може да получи всичко от нас. Всички сме били в ситуация, в която се чувстваме сякаш не можем да направим нищо добро или достатъчно бързо, когато сме около някого.
Бъдете по-прости, където можете, със себе си и партньора си. Това само по себе си ще създаде свеж въздух в една връзка, която се задушава под тежестта на нереалистичните очаквания.