Юли е най-горещият месец в градината и зеленчуковата градина, но именно по това време неправилните действия могат да съсипят цялата реколта. След цъфтежа обаче е важно да не се забавя темпото и да се избират само дейности, които са полезни за растенията.
Забравете за грижите за ягодите след бране на плодове
През юли, веднага след прибирането на реколтата, е важно да се подхранят ягодите, за да се възстановят силите им. Пропускането на този етап лишава растенията от шанс за пълно възстановяване.
Също така, не чакайте жегата: при резитба в жегата храстите ще изпитат двоен стрес. Подрязаните пипала и болните листа се отстраняват при облачно време, за да се избегнат наранявания и изгаряния.
Поливането на градината е грешно
В горещо време растенията са особено чувствителни към качеството на водата, така че студената вода от кладенец може да причини шок. Поливането през най-горещите часове (от 12 до 17 часа) е загуба на вода и риск от изгаряне на листата.
Ако поливате твърде малко, влагата не достига до кореновата система. Прекомерното поливане е още по-лошо, тъй като причинява кореново гниене и болести.
Оставяне на празни лехи без растения
След прибиране на репички или зеленина, лехите често остават празни – и тук веднага се появяват плевели. Смята се, че засаждането през юли е безполезно, така че парцелът се губи.
Въпреки това си струва да се посеят репички, дайкон, батун или зелено торене. Те ще защитят почвата и след 1-2 месеца могат да бъдат косени и компостирани, обогатявайки почвата.
Разкопаване на лехите
През юли копаенето е безполезна работа и вредно за почвата. То разрушава горния плодороден слой и нарушава баланса на микроорганизмите.
Прекопаването е необходимо само през есента – тогава изваждате вредителите, които ще останат на повърхността за зимата и ще умрат. През лятото е достатъчно разрохкване или повърхностна обработка на междуредията.
Изгаряне на растителни остатъци
При сухо време изгарянето на градински отпадъци може да причини пожар. Дори малък огън и вятър са опасна смес. Много по-безопасно е да се компостира или изхвърли боклукът.
Оставете плодовете по храстите
Презрелите зеленчуци и плодове, останали по храстите и дърветата, губят вкусовите си качества и не могат да се съхраняват. Ако реколтата ще се съхранява дълго време, е по-добре да се събират леко неузрели плодове.
Много от тях узряват след прибиране на реколтата – домати, ябълки, сливи. А презрелите бързо губят пазарния си вид и вкус.
Прибиране на реколтата при неподходящо време
Мокрите плодове, събрани по време на дъжд или сутрешна роса, често се развалят по време на съхранение. Капки вода по повърхността насърчават развитието на гниене.
За картофите най-доброто време е топъл, слънчев и сух ден с лек вятър. Други зеленчуци е най-добре да се берат следобед или преди обяд, когато са все още сухи.
Оставяне на лоши плодове в градината
Много градинари вярват, че лошите плодове ще изгният с времето и ще обогатят почвата. Но всъщност те могат да бъдат източник на инфекции и вредители. По-добре е незабавно да се съберат и изхвърлят всички болни или изгнили екземпляри.