Цените в Европа могат да варират значително – буквално. На едно място чаша кафе струва три евро, а на друго – цели осем. В една държава престоят в хотел е достъпен за почти всички, в друга – само за туристи със златни карти. Euronews публикува ново проучване на Евростат, което показва къде в Европа е най-скъпо да се живее и къде е по-евтино.
Как сравнявате цените между държавите?
Простото сравнение в евро не е съвсем правилно. В края на краищата всяка държава има свои собствени заплати, данъци и стандарт на живот. Ето защо експертите използват индекса на ценовите равнища , който отчита колко стоки и услуги могат да бъдат закупени за една и съща сума в различните държави. Този подход дава по-честна картина.
Резултатите от тази класация на Евростат се основават на сравнение на цените на повече от 2000 потребителски стоки и услуги (от храни, дрехи и бензин до цени на хотели, ресторанти и медицински услуги), проведено в 36 европейски държави.
Най-скъпата страна в Европа е Швейцария
През 2024 г. Швейцария отново беше най-скъпата страна в Европа . Цените тук са почти два пъти по-високи от средните за ЕС. В другия край на списъка е Турция , където всичко е 4 пъти по-евтино, отколкото в Швейцария.
Ето как изглежда в цифри: в Швейцария цените са с 84% по-високи от средните за ЕС, а в Турция са с 47% по-ниски. Разликата е колосална. И се усеща във всичко: от наема до цената на обяда в кафене.
Географски модели в ценовите нива
Западноевропейските и северноевропейските страни са склонни да имат по-високи цени. Швейцария, Исландия, Люксембург, Дания, Ирландия, Норвегия и Финландия имат цени значително над средните. Това са като цяло страни с високи доходи, силни валути и по-високи разходи за живот.
ЕС има свои собствени рекордьори
Сред страните от ЕС най-скъпи са Люксембург (цените са с 51% по-високи от средните за ЕС), Дания (+43%) и Ирландия (+41%).
Най-евтините страни в блока са България и Румъния, където цените са с 57% по-ниски от средните за ЕС.
Сред четирите най-големи икономики на ЕС, Германия (109%) и Франция (108%) са малко над средното ниво по отношение на ценовите нива, докато Италия (98%) и Испания (91%) са малко под средното ниво.
Латвия, Литва и Естония са под средното за ЕС ниво, като разходите за живот са по-ниски от тези в Германия или Франция, но по-високи от тези в Румъния или Полша.
В същото време Естония влезе в топ 20 на най-скъпите страни в Европа и зае 17-то място , Литва зае 26-то място, а Латвия – 27-мо.
Ценовите нива са по-ниски и в страните кандидатки за ЕС, включително Турция, Северна Македония, Албания, Сърбия и Босна и Херцеговина.
Защо е скъпо в някои страни, а в други не?
Просто е: колкото по-високи са заплатите и колкото по-силна е икономиката, толкова по-високи са цените. Например в Швейцария или Норвегия средната заплата е много по-висока, отколкото в България или Латвия. Това се отразява на наема, цената на храната и цените в ресторантите. Но статистиката не отчита нивата на доходите. Сравняват се само цените, а не заплатите.
„Това е чисто сравнение на цените. Хората може да печелят различно – но класацията не взема това предвид“, обясни Ларс Свенеби от статистическата служба Евростат.
Къде е особено скъпо по категории
Има области, където разликата е особено забележима:
Алкохол и тютюн: Ирландия има най-високи цени (205% от средните за ЕС), докато България има най-ниски (69%).
Ресторанти и хотели: Дания оглавява класацията (148% от средното), България отново е най-достъпната (53%).